DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 21°C
Az Bulutlu

Malatya’da Berber ve Kuaförler Nasıl Çalışacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Mayıs İtibariyle Berber, Kuaför ve Güzellik Merkezlerinin Faaliyet Kısıtlamalarının Kaldırıldığını Açıklamasıyla, En Çok Merak Edilen Konu Bu İşletmeler Hangi Şartlar da ve Nasıl Çalışacağı Oldu. Konuya İlişkin Malatya Valiliğinden Bir Açıklama Yapıldı.

Malatya’da Berber ve Kuaförler Nasıl Çalışacak
REKLAM ALANI
07.05.2020
264
A+
A-

Berber, kuaför ve Güzellik Merkezlerinin Çalışma Faaliyetlerinin Kısıtlanmasına Yönelik Yasak 11 Mayıs’tan İtibaren Kaldırılıyor. Bu Kapsamda İşletmelerin Hangi Şartlarda Çalışacağına İlişkin Malatya İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplanarak Bazı Kararlar Aldı.

Kuruldan Çıkan Kararlara İlişkin Malatya Valiliğinin Yaptığı Açıklama.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 06.05.2020 Çarşamba günü Vali Aydın BARUŞ başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplanmış ve aşağıdaki konuları görüşerek karara bağlamıştır.

Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve İçişleri Bakanlığının 21.03.2020 tarihli ve 5759 sayılı Genelgesi doğrultusunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.03.2020 tarih ve 2020/06 no’lu kararı ile berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin faaliyetleri 21.03.2020 tarihi saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulmuştu.

Gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler ile Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. işyerlerinin faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik tedbirler 04.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilmiş, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin, Koronavirüs salgınının etkileri gözetilerek belirlenen kurallara uyulması kaydıyla, 11.05.2020 tarihinde faaliyete geçebileceklerine ilişkin karar alınmıştır.

11.05.2020 tarihi itibarıyla itibariyle berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin, Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklarca belirlenen aşağıdaki kurallara riayet etmek kaydıyla, faaliyetlerine başlayabilmeleri/faaliyetlerini sürdürebilmelerine 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddesi hükümleri ve İçişleri Bakanlığının 06.05.2020 tarih ve 7647 sayılı Genelgesi uyarınca oy birliği ile karar verilmiştir.

Bu kapsamda;

 1. Bu iş yerleri (berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb.) 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecektir.
 2. Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacaktır.
 3. Bu iş yerlerinin aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebileceklerdir.
 4. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecektir.
 5. Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecektir. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşterilerin iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebileceklerdir. Bu iş yerleri, hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını, işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacaklardır.
 6. İşyerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacaktır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir.
 1. Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacaktır.
 2. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecekler ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığının müşteriye gösterilecektir.
 3. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemelere hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacaktır. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacaktır.
 4. Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak ya da her müşteri için ayrı malzeme kullanılması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacaktır. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli dezenfeksiyon, sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. İstedikleri takdirde kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecektir.
 5.  Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal tıraşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir.
 6.  Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir.
 7.  Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacaktır.
 8.  Bu işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecektir.
 9. Berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri yukarıda belirtilen kurallar çerçevesinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle faaliyetlerine başlayabileceklerdir.
 10.  Bahse konu iş yerlerinin 18-20 yaş arasındaki çalışanları, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 03.04.2020 tarihli ve 2020/26 no’lu kararı ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olan vatandaşlarımızın geçici olarak sokağa çıkma kısıtlanmasından İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 05.04.2020 tarih ve 2020/29 no’lu kararı kapsamında muaf olduklarından işyerleri ile illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri koşuluyla başkaca bir işleme gerek kalmaksızın çalışabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılmasına toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.